Zájem o vyhlídkové plavby

Zájem o vyhlídkové okružní plavby v loňském roce dále rostl, a to i navzdory ekonomické krizi, zvyšující se nezaměstnanosti a šíření tzv. prasečí chřipky. Na vyhlídkovou plavbu se loni vydalo více než 13 milionů osob, což představuje meziroční nárůst o 3,3 procenta. Tento trend by měl pokračovat i nadále, hlavně díky zájmu o plavby mezi mladšími a Evropany. Mezinárodní asociace provozovatelů okružních plaveb (CLIA) očekává, že letos se na plavbu vydá 14,3 milionu lidí.

Zájem mají i Češi Zájem o plavby se zvyšuje i mezi českými turisty. „Bez nadsázky mohu říci, že jde o hit poslední sezony. Konečně snad padl mýtus, že plavba je určena pro bohaté americké důchodce,“ Před pěti lety prodávala kancelář zhruba stovku lodních výletů ročně, letos to prý poprvé bude přes tisíc. Od roku 2008 kancelář vydává specializovaný katalog plaveb z celého světa. Rostoucí zájem mezi Čechy, především o oblast Karibiku. Podobné výlety jsou určeny především náročným klientům, kteří mají zkušenosti s cestováním a alespoň částečně vládnou cizím jazykem. Právě jazyková vybavenost je důležitá, aby si klient mohl užít celou škálu atrakcí na lodi. Středomoří, Karibik a Mexiko Nejvíce turistů vyrážejících na plavbu je ze Spojených států. Zahraniční turisté mají na celkovém počtu podíl pouze 24 procent.

Tento podíl však výrazně vzrostl, ještě v roce 2000 měli zahraniční turisté na celkovém počtu podíl jen deset procent. CLIA odhaduje, že poptávka v USA zůstane i letos vysoká a výrazně poroste v zahraničí. Mimořádně oblíbené začínají být plavby v Evropě. Nejoblíbenějšími destinacemi pro plavby jsou Středomoří, Karibik, Mexiko a Aljaška. Největší demografickou skupinu tvoří manželské páry, v poslední době však roste zájem o rodinnou dovolenou. Díky tomu se průměrný věk cestujících na lodi za poslední dekádu snížil o zhruba deset let na 47 let. Podle zástupců českých cestovních kanceláří může plavba na lodi přinést řadu dalších překvapení. „Již se nám stalo, že se nám klientka během plavby seznámila s mužem, za kterého se po roce provdala do Mexika.

Úsměvný byl požadavek na zajištění ubytování na Antarktidě v pětihvězdičkovém hotelu, které si klient přál po skončení plavby kolem antarktického pobřeží. Týdenní plavba Karibikem včetně letenky do USA a noclehu na Miami začíná na částce 27 tisíc korun, týdenní plavba Evropou vyjde čtyřčlennou rodinu minimálně na 40 tisíc Kč. Novým trendem je organizování plaveb s dopravou a deledátem z ČR, které jako první v ČR začala organizovat CK RIVIERA TOUR.

Interview se členem posádky plavební společnosti MSC

Tentokrát přinášíme interview s kadetem plavební společnosti MSC, která poskytuje zábavné plavby na mořích celého světa, tzv. cruises. Rozhovor byl uskutečeň přímo na palubě lodi.

Salvatore Tronfo, 29let, imigrační oddělení, nepřetržitě na palubě lodi 5 měsíců a 20 dnů.

Fantasia a Salvatore

Salvatore, co všechno máš na starosti?

Mou zodpovědností jsou všichni pasažéři na lodi. Musím přesně vědět, kolik mám zde lidí, ve kterých přístavech se nalodili, kde z lodi vystupují. Mám přesnou kontrolu všech jejich osobních dat, jejich pasů. Starám se také o check-in ve všech zemích vč. Schengenských předpisů a podmínek.

To zní jako velmi náročná práce! Kolik hodin denně pracuješ?

Nyní je to těžké. Jsem na lodi Fantasia, která pluje Středomořím a všechny přístavy zde fungují jako počátek a konec cesty. Můžete svoji cestu začít a skončit v Janově nebo třeba na Mallorce. Pro mě to znamená pracovní dobu minimálně 10-11 hodin denně, 7 dní v týdnu s kontraktem na minimálně 5 měsíců a 20 dní.
Pokud budu mít štěstí, můj příští kontrakt mě zavede na plavbu do Karibiku, kde je pouze jeden nástupní přístav a pak již můžu ostatní dny pracovat jen 8hodin.

Takže to bys mohl chodit na pláž a užívat karibského života? Alespoň jeden den v týdnu?

To bohužel ne! Alespoň ne v mé pozici. Mám na starosti technicky všechny pasažéry na lodi. Nemůžu jen tak odejít. Musím být na nohou a v plné pracovní 1 hodinu před příjezdem do přístavu, pak celý den dohlížím na volný pohyb pasažérů v přístavu, kteří chodí z lodi ven a zase zpět. A končím 2 hodiny po vyplutí lodi z přístavu. Např. dnes vyplouváme z Palma de Mallorca v 1:00 v noci, končím tedy až ve 3:00 ráno. No a do Barcelony připlouváme už v 8:30 ráno, takže v 6:30 již musím být 100% připraven pracovat.

MSC Fantasia
Mají to takhle těžké všichni?

Každý z 1400 členů posádky to má těžké, pokud se na to takhle podíváš. Ale my to tak nebereme. Být zde na lodi je sen spousty lidí z celého světa, kteří na MSC Crociere posílají své životopisy. My bohužel můžeme přijmout pouze malé procento žadatelů. Tudíž každý, kdo zde pracuje, si práce váží a dělá ji na 100%.
Např. housekeeping – úklid pokojů, začíná pracovat na této plavbě středomořím už kolem páté hodiny ranní. Uklízí pokoje, které se uvolnily a připravují je pro nové hosty, kteří ale nastupují každý den. Do toho uklízí 2x denně každý obsazený pokoj (to je standard 5* hotelu, který na lodích MSC máme), dále se starají o čisté prádlo, ručníky, župany, kosmetiku, minibar a doplňky na pokojích, zásoby čerstvého ovoce a drobnosti dle chuti každého hosta, kterého se snaží během jeho plavby poznat.
Odpoledne, většinou mezi 12-15 hodinou mají volno a mohou dokonce opustit loď, na rozdíl ode mě.

To jdou ale většinou spát, jak mi řekla jedna z pokojských…

To je pravda, většinou jsou velmi unavení a co nestihnou dospat v noci, dohánějí přes den. Ale mají možnost volby a svobody, což ne vždycky ve své zemi mohou mít.

Odkud jsou nejčastěji vaši členové posádky?

Náš pokojský je např. z Indonésie. Z celého světa! Ze zemí, které si ani nedovedeš představit. Hodně lidí máme z Madagaskaru a Indonésie, poté je to Bali, země bývalé Jugoslávie, Rumunsko, Ukrajina, Latinská Amerika apod.

Umělci jsou např. z Mexika, Japonska, Ruska – to jsou často tanečníci, máme tady teď na Fantasii i dva české bratry, kteří účinkují v zábavných uměleckých programech.
Lodní inženýři, kteří pracují ve dne v noci v prvním patře u strojů, jsou napůl Rusové a na půl Italové. To já považuji za těžkou práci!

Vedoucí posádka je ale většinou z Itálie, je to tak?

Ano, je to tak. Hlavní obchodní sídlo MSC je totiž v Neapoli na jihu Itálie a finanční sídlo je v Sorrentu, na Amalfském pobřeží. V okolí Neapole je práce posádky na lodích MSC velmi lukrativní práce a jeden z nejlepších způsobů kariéry.

Ty jsi tedy taky ze Sorrenta?

Ano. (směje se)

MSC Fantasia
Kolik je ti let?

Vypadáš mladě a z mé zkušenosti většina mladých jihoitalů nemá příliš kladný vztah k práci. Když jsem tam žila, vždycky mě obviňovali z workoholismu a přílišného spěchu.

Jak dlouho již pracuješ na lodi?

Mám za sebou již 6ti měsíční kontrakt v „bankovním oddělení“, kde jsem měl na starosti převody hotovosti nebo kreditních sum na magnetické karty pasažérů. (Pozn.: na lodích se neplatí ani hotově, ani kartou, veškeré transakce se uskutečňují přes tzv. magnetickou kartu. Účet se hradí před koncem plavby).
Nyní již druhým měsícem pracuji v imigračním oddělení a mám kontrakt opět na 5 měsíců.

Co pak?

Uvidím. Jak již jsem říkal, moc bych si přál dostat se na plavbu v např. v Karibiku, kde pracovní tempo na mé pozici je méně intenzivní. Snad se mi to povede. Pokud ne, myslím, že na lodi zůstanu. Život tady se mi líbí.

Dobře. Kariéra, dobrá práce, italský styl – to chápu. Ale co tvůj soukromý život? Přítelkyně, manželka, rodina, kamarádi… Jak to zvládáš? Vídáte se? 

Mám tu výhodu, že moje přítelkyně je zde se mnou na lodi. Pracuje jako recepční. Nemám sice příliš moc příležitostí se s ní vidět, ale stačí mi projít kolem recepce a zamávat na ni a už se cítím jako doma. Na společnou kajutu nemáme nárok, to bychom museli být manželé. Často se ale děje, že jsou zde společně manželé, např. číšník a pokojská. MSC se tomu nebrání. Důležité je, že lidi jsou šťastní a dobře vykonávají svou práci.
Také mám možnost v Neapoli pozvat svou rodinu a přátele na pár hodin na palubu, protože já nemůžu ven.

MSC Fantasia
To chápu, ale každý nemá takové štěstí. Spousta lidí nechala své rodiny daleko od Středozemí…

A pokud jsem single?

Nejenom pokud jsi single, ale i pokud se chceš odreagovat, pak je ti k dispozici bar pro zaměstnance a 1x za dva týdny máme diskotéku. To je velmi oblíbená zábava. My z vrchní posádky můžeme navštívit kterýkoliv bar na palubě se slevou, ale pouze v odůvodněných případech. Ostatní na to nemají právo. Ale nikdo zde netrpí nedostatkem jídla a pití. Standard je zde vysoký.

Můžu si to představit jako zábavu v podpalubí co jsme viděli ve filmu Titanic?

Ano, to určitě. Tady, víc než kde jinde, platí, že jsme všichni na stejné lodi! Navíc všichni bydlíme pohromadě, na palubách č. 2 – 4. My z vrchní posádky máme dvoulůžkové kajuty, ostatní 3-4lůžkové. Jen asi 15 pokojů jsou s oknem.

To znamená, že ani kapitán nemá svůj vlastní apartmán?
Náš master (pozn. autora – kapitánovi zde každý říká MASTER – mistr, boss, ten nejvyšší) má obyčejnou kajutu, je tam ale sám. Sdílí tak s námi týmového ducha.

Ale ještě ti nedám pokoj. Jsi na lodi, obsluhuješ hezkou pasažérku, ta je tam bez přítele, nebo s rodiči. Co když se něco přihodí?
Nemělo by. Posádka je velmi dobře vycvičena a máme přísná pravidla. Nebudu ale lhát, že se tady nikdy nic nestalo. Nejdůležitější je, aby tě nikdo neviděl. Pokud se to provalí, dostaneš varování. Po třech varováních (z jakýchkoliv důvodů) jsi vysazen na pevninu s automatickým ukončením kontraktu bez náhrady nákladů na cestu zpět. Všichni si dáváme pozor. Jak se bavíme mezi členy posádky nikdo neřeší; pro nadřízené je nejdůležitější, aby všichni perfektně vykonávali svou práci.

Kolik vás tady v celé posádce je lidí?

Je nás tady cirka 1400.

Plus 4.000 pasažérů?

Ano, celkem na Fantasii pluje v jednu dobu něco kolem 5.400 osob.

Titanic naprosto zdrcujícím způsobem překonán….
Ano. Je to zázrak. A pro mě je ctí, na takové lodi pracovat!

Moc ti díky Salvatore za rozhovor a přeji ti skvělou kariéru na lodích MSC!

Věra Švachová

Taneční Lirica – díky klientům CK Riviera Tour se na lodích mluví česky

Historický okamžik!

Nejen pro účastníky plavby samotné,ale i pro majitele CK RIVIERA TOUR. Byla to nepředstavitelná dávka legrace, humoru, spousty zábavy a dovolené

„Naše několikatiletá snaha se nějakým způsobem prezentovat na plavbách tak,aby ČESKÝ mořeplavec byl rovnocenným partnerem s ostaními zeměmi se naplnila.Byla to obrovská snaha prosadit ČESKÝ JAZYK na plavby a nebylo to opravdu lehké.Až TANEČNÍ LIRICA prolomila ledy.

Klienti RIVIERA TOUR měli konečně zázemí srovnatelné se zahraničními cestovkami.Své skupinové odbavení na lodi, svoje vlastní zázemí na lodi s provozními hodinami (hospitaly desk),svůj vlastní jídelní lístek v ČESKÉM JAZYCE, svůj vlastní program na lodi plný aktivit,své vlastní procházky městem,své vlastní fakultativní výlety třeba do SAINT TROPEZ.To je to, co budujeme několik let a když při oficiálním ceremoniálu kapitán lodi pozdravil DOBRÝ VEČER, VÍTEJTE NA LODI MSC LIRICA, měl jsem slzy na krajíčku “řekl Pavel ČÍŽ, ředitel CK RIVIERA TOUR.

Plavba byla koncipována jako plavba s vlastním programem CK RIVIERA TOUR a to tentokrát TANEČNÍ LIRICA.

Během plavby bylo několik hodin výuky nejen společenského tance,ale i LATINSKOAMERICKÝCH TANCŮ a nezapomenutelného PIPI A PACIFIKU, se kterým ČESKÁ skupina doslova téměř zbořila loď.Nebylo to jen o tanci,ale i o pohybové relaxaci.

„Bylo to neskutečné.Klienti opravdu úžasní,skvělá partie,tančili a hlavně chtěli tančit,chtěli se bavit a přestože celý zájezd byl velmi náročný, účastnili se všech akcí a byla radost pro ně program připravovat.“ řekla nám Milena Šmigurová, taneční mistrová ze Vsetína, které patří tímto velký dík za pomoc při realizaci zájezdu.

„Program TANEČNÍ LIRICA vznikl opravdu náhodou.Jsme s manželem milovníky tance a při neskutečných večírcích na plavbách MSC přišel ten nápad,že právě tady schází naše taneční mistrová paní Milena ŠMIGUROVÁ. A od plánu nebylo daleko k realizaci. Ovšem to, že se nám podaří dát dohromady tak skvělou skupinu lidí, se nám nezdálo ani v těch nejlepších snech. Vždyť na této plavbě jsme měli 80 klientů a užasné bylo,že všichni se drželi pohromadě, všichni se neskutečně bavili, všichni se účastnili všech akcí,tanečních hodin, všichni hromadně jezdili na výlety, na procházky, třeba nádhernou Palmou na Malorce. A právě to bylo nádherné. Právě to do nás doslova pumpovalo novou energii a nové nápady, které jsme pak pro klienty realizovali. Na lodi byl vynikající animační tým ,který se skvěle dokázal přizůsobit české skupině klientů a bylo skvělým zážitkem učit animátory říci děkuji, ahoj, jak se máte. Na oplátku jsme se zase všichni účastnili všech zábavných akcí pořádaných právě animátory a všichni si loď opravdu užívali naplno.Byl to oprvdu velmi náročný ,ale krásný týden na lodi MSC LIRICA“ sdělila nám Hanka ČÍŽOVÁ ,spolumajitelka CK RIVIERA TOUR

Byla to doposud nejvydařenější plavba na lodích MSC.Naše poděkování patří paní Mileně Šmigurové-taneční mistrové,Stefanii Ponti-MSC LIRICA,Robertu Guliu Miscke-MSC CRUISES, NEAPOL za jejich obrovskou pomoc při realizaci tohoto zájezdu, našim obchodním partnerům a provizním prodejcům a hlavně našim klientům -účastníkům zájezdu.

Byli jste vynikající,neskutečně přátelští,družní,laskaví a tolerantní lidé.Byla radost pro Vás takový zájezd připravit a hlavně jej realizovat přímo na lodi MSC LIRICA. Nebýt Vás, nikdy na lodě s takovou parádou neprorazíme.Je to právě Vaše zásluha, že se kapitán lodi naučil ČESKY, že animátoři hltají ČESKÁ slovíčka, že se v divadle objeví nápis DĚKUJI, že náš večírek na rozloučenou spěchá fotit lodní fotograf.

Děkujeme Vám všem z celého srdce

CK RIVIERA TOUR

Postřehy z taneční plavby západním Středomořím

Galerie

Galerie obsahuje 4 obrázky.

Právě sedím ve 12.patře výletní lodě Lirika od italské plavební společnosti MSC, někde uprostřed Středozemního moře na cestě mezi jihoitalským městem Salerno a Tunisem a sleduji skupinu nadšených a veselých Čechů, kteří na tanečním parketě drilují cha-chu pod taktovkou taneční … Celý příspěvek

DĚTI ZDARMA – pozor na klamavou reklamu!

Vážení klienti ale i cestovní kanceláře působící ve stejném oboru dovolujeme si po určité době opětovně upozornit na skutečnost, že publikování pojmu „dítě ZDARMA“, pokud ve skutečnosti musí zákazník za dítě uhradit např. letištní či jiné taxy u leteckých zájezdů, je považováno za nekalou obchodní praktiku, která je v rozporu se stávající evropskou i národní legislativou.

Již v roce 2005 byla v EU přijata Směrnice o nekalých obchodních praktikách, která musela být do konce roku 2007 transponována do národních právních řádů členských zemí EU. Této problematice se AČCKA v minulosti intenzivně věnovala a o nových skutečnostech vyplývajících ze směrnice podrobně informovala na asociačních setkáních, seminářích a v rámci informací rozesílaných členům.

Směrnice jednoznačně vymezuje nekalé praktiky, které jsou zakázány (v příloze naleznete informaci o směrnici, která byla zaslána členům 3.5.2007). Ustanovení směrnice byla následně transponována do našeho právního řádu, mj. do zákona č.634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele. V příloze č.1 k zákonu o ochraně spotřebitele jsou taxativně uvedeny klamavé praktiky, tedy praktiky, které jsou zakázané. Mezi nimi, pod bodem s) je jako klamavá praktika uvedena praktika, kdy podnikatel: „uvádí u výrobku nebo služby slova „gratis“, „zdarma“, „bezplatně“ nebo slova podobného významu, pokud spotřebitel musí za výrobek nebo službu vynaložit jakékoli náklady, s výjimkou nezbytných nákladů spojených s reakcí na nabídku, s převzetím výrobku nebo služby nebo jejich doručením“. Z výše uvedeného je zřejmé, že pojem „DÍTĚ ZDARMA“ by měl být v marketingu používán jedině tehdy, pokud zákazník za dítě doopravdy neuhradí žádnou částku (kromě případných fakultativních služeb).

Vzhledem k tomu, že cestovní kanceláře používají (ne vyjímečně) ve svých nabídkách leteckých zájezdů nevědomě tento pojem a následně účtují klientům za „děti zdarma“ letištní a bezpečnostní taxy (palivový příplatek) doporučujeme tudíž brát tuto skutečnost v rámci marketingu na zřetel, ze strany kontrolních orgánů (IČO) mohou být ukládány příslušné sankce. Chceme všechny klienty upozornit jako oficiální autorizovaný prodejce plaveb MSC Cruise,že plavby zdarma jsou pro děti do 12 let.Děti ve věku nad 12 let nebo junioři již hradí přístavní taxu!!! Jaké-koli jiné sdělení vykazuje známky výše uvedeného

Osobní postřeh ze zahraničních cest

Snad jen jeden osobní postřeh ze zahraničních cest.

Možná se můj postřeh někomu nebu zrovna líbit, ale po návštěv několika zemí můžu od srdce říci, že jsem vděčný tomu kde jsem se narodil a kde žiji. Pokud kdokoli chce prožít opravdu krásnou dovolenou, která má zanechat v jeho srdci krásné vzpomínky, musí si uvědomit, do jaké země právě jede, že ne všude se lidem žije tak dobře jako u nás. Je opravdu třeba trochu pokory a úcty k zemi, kterou právě poznáváte, k lidem, kteří v ní žijí mnohdy nelehkým životem.

Ne všechny služby budou kvalitní, ne všechny hotely krásné, ne všechny zvyky, náboženství, státní režimy budou podle Vašeho přesvědčení. Pokud však budete respektovat zemi, kterou poznáváte s láskou a otevřeným srdcem, vrátí se Vám to minimálně ve formě krásných vzpomínek, Je možné, že propadnete stejně jako já doslova mánii poznávat nové země, nové lidi, nové tradice a pro mě nové nepoznané krásy tohoto světa.“

Pavel Číž – CK Riviera Tour